Zniesienie współwłasności

Współwłasność polega na tym, że dana rzecz należy do więcej niż jednej osoby, a każdemu ze współwłaścicieli przysługują takie same prawa własności. Może stać się tak na skutek rozwodu, w wyniku przyjęcia spadku, a także w innych okolicznościach. Polskie prawo stan współwłasności uznaje za przejściowy i dopuszcza możliwość jego zniesienia. O zniesienie współwłasności może wnioskować każdy współwłaściciel danej rzeczy. Sądowe zniesienie współwłasności jest procedurą skomplikowaną i pełną formalności.

Na jakie sposoby można znieść współwłasność?

Współwłasność można znieść poprzez podział w naturze lub przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych. Te procedury najczęściej wykorzystywane są podczas podziału majątku w wyniku rozwodu lub w sprawach związanych z dziedziczeniem (np. kiedy jedno dziecko chce mieszkać w domu zmarłych rodziców, a drugie dziecko mieszka w innej miejscowości i chce nieruchomość sprzedać). W ekstremalnych przypadkach, gdy między współwłaścicielami nie ma szans na porozumienie, sąd zarządza licytację komorniczą danej rzeczy lub nieruchomości. Środki z licytacji trafiają do współwłaścicieli (zgodnie z ich udziałami), ale zwykle są to kwoty znacznie mniejsze od cen rynkowych – takie rozwiązanie zdecydowanie odradzamy.

Jakie usługi świadczymy w zakresie zniesienia współwłasności?

Każdą sprawą zajmujemy się kompleksowo, a naszym Klientom zapewniamy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania. Negocjujemy z pozostałymi współwłaścicielami, gromadzimy niezbędną dokumentację, reprezentujemy naszych Klientów przed sądem.

Ponadto w ramach znoszenia współwłasności wykonujemy następujące czynności:

  • doradzamy w zakresie zniesienia współwłasności;
  • sporządzamy wnioski o zniesienie współwłasności;
  • zapewniamy zastępstwa procesowe w postępowaniach o sądowe zniesienie współwłasności;
  • pomagamy w sporządzaniu umów notarialnych i analizujemy ich treść;
  • negocjujemy z pozostałymi współwłaścicielami i nie dopuszczamy do zaniżenia bądź zawyżenia kwoty spłaty.

Dokładamy wszelkich starań, aby kwoty spłaty były adekwatne do wartości danej rzeczy, a sam proces przebiegał możliwie jak najszybciej i bezproblemowo. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zakresie zniesienia współwłasności, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.