UsługaZniesienie współwłasności

WSPÓŁWŁASNOŚĆ

Współwłasność polega na tym, że dana rzecz należy do więcej niż jednej osoby, a każdemu ze współwłaścicieli przysługują takie same prawa własności. Może stać się tak na skutek rozwodu, w wyniku przyjęcia spadku, a także w innych okolicznościach. Polskie prawo stan współwłasności uznaje za przejściowy i dopuszcza możliwość jego zniesienia. O zniesienie współwłasności może wnioskować każdy współwłaściciel danej rzeczy. Sądowe zniesienie współwłasności jest procedurą skomplikowaną i pełną formalności.

Jakie usługi świadczymy w zakresie zniesienia współwłasności?

Każdą sprawą zajmujemy się kompleksowo, a naszym Klientom zapewniamy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania. Negocjujemy z pozostałymi współwłaścicielami, gromadzimy niezbędną dokumentację, reprezentujemy naszych Klientów przed sądem.

Ponadto w ramach znoszenia współwłasności wykonujemy następujące czynności:

 • doradzamy w zakresie zniesienia współwłasności;
 • sporządzamy wnioski o zniesienie współwłasności;
 • zapewniamy zastępstwa procesowe w postępowaniach o sądowe zniesienie współwłasności;
 • pomagamy w sporządzaniu umów notarialnych i analizujemy ich treść;
 • negocjujemy z pozostałymi współwłaścicielami i nie dopuszczamy do zaniżenia bądź zawyżenia kwoty spłaty.

Dokładamy wszelkich starań, aby kwoty spłaty były adekwatne do wartości danej rzeczy, a sam proces przebiegał możliwie jak najszybciej i bezproblemowo. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zakresie zniesienia współwłasności, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Na jakie sposoby można znieść współwłasność?

Współwłasność można znieść poprzez podział w naturze lub przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych. Te procedury najczęściej wykorzystywane są podczas podziału majątku w wyniku rozwodu lub w sprawach związanych z dziedziczeniem (np. kiedy jedno dziecko chce mieszkać w domu zmarłych rodziców, a drugie dziecko mieszka w innej miejscowości i chce nieruchomość sprzedać). W ekstremalnych przypadkach, gdy między współwłaścicielami nie ma szans na porozumienie, sąd zarządza licytację komorniczą danej rzeczy lub nieruchomości. Środki z licytacji trafiają do współwłaścicieli (zgodnie z ich udziałami), ale zwykle są to kwoty znacznie mniejsze od cen rynkowych – takie rozwiązanie zdecydowanie odradzamy.

Kontakt

NASZE BIURA
ul. Wolności 40/24, 41-500 Chorzów
ul. Miejska 11/5, 44-200 Rybnik
E-MAIL
Chorzów: biuro@kancelaria-amp.pl
Rybnik: rybnik@kancelaria-amp.pl
TELEFON
Chorzów: 32 771 85 22
Rybnik: 664 758 562
GODZINY
Pon-Pt: 9⁰⁰ – 17⁰⁰

KontaktSkontaktuj się z nami lub wypełnij formularz

Chorzów

Rybnik

Zostaw nam wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą

  PEŁSZYŃSKI & RAK

  Kancelaria adwokatów i radców prawnych

  ul. Wolności 40/24, 41-500 Chorzów
  +48 32 771 85 22
  biuro@kancelaria-amp.pl

  Śledź nas:

  Założycielem Kancelarii jest Adwokat Michał Pełszyński, który rozpoczął współpracę z grupą ambitnych specjalistów z dziedziny prawa i nauk pokrewnych.

  Copyright © 2021 Created by Testimo